Güncel

Piyasaların yönü

BIST100… Geçen hafta, açıklanan olumsuz global enflasyon verilerine rağmen risk iştahının fazla olması sebebi ile endeks haftalık bazda yükseliş ile kapattı. Bu hafta ise yükselişini korumaya devam etmektedir. Global piyasalarda Afrika tarafında keşfedilen yeni bir varyant, endişeleri arttırdı. Türkiye’nin enflasyonist beklentileri ve risk priminin artışı bu momentumu baskılayabilir.

 

 

USDTRY… TCMB faiz oranını 100 baz puan indirme kararı sonrası parite yukarı yönlü yükselişini güçlendirerek 11 TL seviyesinin üstünden seyretmişti. Mevcut yükselişi destekleyen faktörler arasında Türkiye’nin artan risk primi (CDS), yukarı yönlü enflasyonist beklentileri ve yapısal endişelerden bulunmaktadır. Bununla birlikte global enflasyon endişeleri, USDTRY paritesinde yukarı yönlü baskı yaratan bir diğer unsurdur. Bu hafta içinde hükümet kanadında BAE ile ilişkilerin normalleşmesi adına atılan adımlar ve işbirlikleri USDTRY tarafında yukarı yönlü seviyeden yatay seyre çevirdi. Sabah saatlerinde USDTRY 12.1291TL seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

EURTRY… Türk Lirası geçen hafta da genel olarak majör para birimleri karşısında negatif bir görünümünü sergilemeye devam etti. EURTRY kuru diğer Türk Lirası kur çiftlerinde olduğu gibi TCMB faiz kararı ve yapısal endişeler ile de yukarı yönlü baskılanmaya devam etmektedir. Sabah saatlerinde EURTRY kuru 13.6128TL seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

EURUSD… Geçen haftalarda EURO bölgesinde açıklanan enflasyon verileri beklenenden yüksek gelerek global enflasyon endişelerini daha da güçlendirmiştir. Özellikle enflasyon baskısının etkisi ile Avrupa ülkelerinde pandemi sebepli kapanma tedbirlerinin tekrar gündeme gelmesi makro göstergelerdeki toparlanmada gecikme yaşanabileceği endişesi aşağı yönlü baskılanmaktadır. Ayrıca Afrika tarafında tespit edilen yeni bir varyant türü bu endişeleri daha da arttırmıştır. Özellikle Bundesbank’ın %6 enflasyona hazır olun açıklamaları bu yöndeki beklentileri daha da güçlendirmektedir. Bununla beraber Merkel’in kapanma konusunda daha sert tedbirler alınması gerektiğinin belirtmesi ve alınabilecek tedbirlere işaret etmesi özellikle EURO bölgesinde büyüme beklentilerini aşağı yönlü baskılayabilir. Sabah saatlerinde EURUSD 1.1223 seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

XAUUSD… Geçen hafta ons altın yükseliş momentumunu yavaşlatarak yatay bir seyire geçmişti. Özellikle geçen haftalarda açıklanan enflasyon verileri ve pandemi endişeleri üzerinden global enflasyonun kalıcılığı etkisi değerli metale değer saklama aracı olarak yukarı yönlü ivme vermektedir. Ancak hafta başında açıklanan ABD ikinci el konut satışlarının beklenenden iyi gelmesi, altını negatif yönde baskılamıştır. FED tutanaklarında özellikle varlık alımının esnekliğine vurgu yapılması piyasayı rahatlatmaktadır. Sabah saatlerinde 1800.19$ seviyelerine seyretmektedir.

 

 

GLDGR… Gram altın geçen hafta özellikle hem dolar hem de ons bazında altın fiyatlarının yükselmesi ile yukarı yönlü ivme kazanmıştı. Haftaya ons altının düşüşü ve doların yükselişi ile volatilitesi ile karışık bir seyir izleyerek devam etmektedir. Sabah saatlerinde Gram altın 701.15TL seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

BRENT… Geçen haftalarda OPEC+’in kademeli üretimi artırma planından devam kararı sonrasında ABD başkanı Biden petrol fiyatlarındaki artışın duracağına dair söz verdi. Bu hafta Japonya ve ABD fiyat artışını önlemek amacı ile bu hafta petrol rezervlerinin kullanımına açılmasına ilişkin ortak bir açıklama planlıyor ve dün OPEC+ tarafından ayrı bir açıklama daha geldi. Olası rezervlerin kullanımı ya da pandemi sebebi ile olabilecek kapanmalar durumunda üretim artışını tekrar değerlendirebileceklerini belirtmişlerdir. Sabah saatlerinde Brent petrol 78.53$ seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

S&P500… Geçen haftalarda EURO bölgesi ve İngiltere’nin enflasyon verileri beklenenin üstünde geldi ve piyasaları baskılamak devam etmesi açısından bir risk unsuru taşımaya devam etmektedir. Ayrıca Avrupa tarafında pandemi kaynaklı kapanma tedbirlerinin gündemde olması ve yeni varyant keşfinin endişesi global piyasaları baskılayan bir diğer unsur olarak göze çarpmaktadır. Endeks vadelileri sabah saatlerinde 4635.50 seviyesinde seyretmektedir.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu