Güncel

Piyasaların yönü

BIST100… FED ve TCMB Toplantıları Öncesinde Risk Alma İştahındaki Düşüş Sürüyor… BIST100 endeksi dün yatay yakın artıda bir başlangıç yaptıktan sonra günü %0.42 değer kaybıyla tamamladı. Banka ve havacılık hisseleri düşüşe karşı direnç gösterdi. Demir çelik hisselerinde enerji maliyetlerindeki artışın marj beklentilerine etkisi nedeniyle düşüş ağırlıklı bir seans izlendi. ABD piyasalarının açılmasıyla birlikte ise satışlar belirginleşti. ABD perakende satış verisi beklentilerinde kuvvetli gelirken, ABD doları global bazda kazançlarını genişletti. ABD piyasalarında satış baskısı sürdükçe global hisse senedi piyasalarındaki zayıf görünümün sürmesi beklenebilir. Önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek FED ve TCMB toplantısı öncesinde kayıpları silme ihtimali güç gözüküyor. 1,418 puana kadar gerileyen BIST100 endeksinin 1,400 puan seviyelerindeki destek noktası olarak takip edilebilir.

 

 

USDTRY… TL Varlıklar Satış Baskısı Altında Kaldı… Doların global bazda güç kazanması ve TCMB’den para politikasında gevşeme beklentileri TL varlıklarda satışa neden oldu. Dolar TL kurunda 8.52 seviyesi üzerindeki kapanışların uzun pozisyonları alıcıları çoğaltması ve yukarı yönlü trendi başlatması beklenebilir. TCMB’nin brüt rezervi açıklanan verilere göre 10 Eylül haftasında 120.1 milyar dolar oldu. 2016 yılından bu yana ilk kez 120 milyar doları aşan brüt rezervlerde, swap hariç net rezerv -39.2 milyar dolar oldu.

 

 

EURTRY… Global büyüme endişeleri ve dolardaki güçlenmenin gelişen piyasa ülke para birimleri üzerinde baskı yaratması nedeniyle TL cinsinden varlıklar majör para birimleri karşısında negatif bir görünüm sergiliyor. Euro TL kuru bir süredir test ettiği 10 seviyelerindeki psikolojik direnç noktasını aşmış durumda.

 

 

EURUSD… Dolar Global Bazda Güç Kazandı… ABD’de perakende satışlar Ağustos ayında aylık bazda %0.7 artış gösterdi. Piyasa beklentisi %0.7 düşüş yaşanacağı yönündeydi. ABD’de işsizlik maaşı başvuruları geçtiğimiz hafta kasırganın da etkisiyle yükselse de devam eden başvurular pandemi döneminin en düşük seviyelerinde bulunuyor. Güçlü gelen perakende satış verisi sonrasında dolar global bazda güç kazanırken Euro Dolar paritesi 1.1750 seviyelerine kadar geriledi. Eylül ayı FOMC toplantısı öncesinde dolar global bazda güç kazanmaya devam ediyor.

 

 

XAUUSD… Değerli Madenler Sert Satışlarla Karşılaştı… Doların global bazda güç kazanmasıyla birlikte global altın fiyatları %2’ye yakın düşüş kaydetti. Ons altın 1,745 $ seviyelerine kadar geriledikten sonra gelen tepki alımlarının etkisinde 1,760 $ desteğine yöneldi. FED’in varlık alım programını sonlandırması konusundaki belirsizlik doların global bazda güçlü bir seyir izlemesine olanak tanıyor. Doların güçlendiği bir ekosistemde ons altının zayıf görünümünü sürdürmesi beklenebilir.

 

 

GLDGR… Global Altında Fiyatlarındaki Düşüşü Takip Etti… TL varlıklardaki düşüşe rağmen global altın fiyatlarındaki gerileme TL cinsinden altının da fiyatını aşağı çekti. Gram altın 478 TL seviyelerine kadar geriledikten sonra yeni işlem gününde ons altındaki tepki alımlarının etkisinde 483 TL seviyelerine yöneldi.

 

 

BRENT… Enerji Fiyatlarındaki Yükseliş İvme Kaybetti… Petrol Kasırga ve emtia rallisinin etkisinde hafta boyunca yükseliş performansı sergileyen Brent petrol dolardaki güç kazanımına bağlı olarak geriledi. Brent petrol kontratları vadeli piyasalarda 74.95 $ seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

S&P500… FED Öncesinde Satıcılı Görünüm Devam Etti… FED’in varlık alım programını sonlandırması konusundaki belirsizlik ve beklentilerden iyi gelen perakende satış verisiyle birlikte ABD’de S&P500 endeksi günü %0.16 değer kaybıyla 4,473.75 puandan tamamladı.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu