Güncel

Nasıl bir Aralık

Bu sorunun cevabı Kasım ayının son 5 işlem güne sığdı gibi gözükmekte. Tam covid-19 etkisinden çıkıyoruz, ekonomiler açık, veriler güçlü, parasal genişlemenin sonuna geliyoruz, Fed ve BoE parasal gevşemeyi azaltıyorlar, ECB’de enflasyonda tepe göründü, PMI verileri ilk defa her yerde beklentilerin üzerinde geliyor, 2022 planlarını Aralık ayında net görürüz diyorduk ki Omicron varyantı çıktı ve her şey yine belirsizliğe döndü. Oysa ki yenilenen ve yaygın karantinalar olmadığı sürece, V şeklindeki toparlanma bozulmadan, özellikle ABD’de Kazanç tahminlerinde gerileme olmadığı sürece pozitif kalmaya devam etmeyi bekliyorduk. Petrolün çöküşü, hisse senedi piyasalarının düşüşü ve altının ılımlı yükselişinin yanı sıra, bu riskten kaçışın en büyük etkisi tahvil faizlerinde görüldü, 10 yıllık ABD tahvil getirileri %1,63’ten %1,50’lere gerilerken, Endüstriyel metaller ise, arzın sıkışıklığına ilişkin endişelerin fiyatları yükseltmesiyle yükseliş trendine devam etti. Şimdi Aralık ayında FED’in 2022 planında piyasaların beklediği gibi haziran ayından itibaren 2 faiz artışı fiyatlaması, ECB’nin PMI verileri ve enflasyonda tepe görüldü açıklamasıyla yol planının ne olacağı, BoE’nin ilk faiz artırımı yapacak olan ülke olmasını beklerken, tüm bu beklentileri Omicron belirsizliğe attı. Hızlı ve etkin yayılma olursa Fed 2 faiz artışı yapamaz, hatta likidite azaltımının hızlandırılmasında bile beklemeye geçer, ECB tam kurtulmak üzereyken Omicron belirsizliği uzun vadeli İtalya ve Yunanistan tahvillerinin spreadlerinin açılmasına neden oldu ki bu da yatırımcıların destek olmadan tam toparlanma olmayacak fiyatlamasıydı. Yine de 1/2 haftalık dalgalanma sonrasında hem FED hem ECB hem de BoE tarafından belirsizlik öncesi fiyatlamaların devam etmesini beklemekteyiz. Borsa İstanbul tarafında ise TL’de zayıflama Borsanın itici gücü olmaya devam ediyor. Yatırımcıların reel varlık olarak gördükleri Borsa’da; hem genele yayılan, hem de halka arzlara yoğun ilginin devam ettiğini görmekteyiz. Yabancı yatırımcılarında son 3 aydaki alımlarıda – döviz kurundaki değerlenme değerlemeleri ve fiyatları daha da ucuz hale getirdi – yükseliş trendinin devam etmesi açısından en önemli gösterge. Düzeltme hareketlerinin kısmı ve sektörel gelişmelere dayalı olmasını beklemekteyiz. Zaten petrokimya, Teknoloji, Savunma sanayii, Demir çelik ve otomotiv sektörleri güçlü konumdalar, Omicron etkisinin zayıflaması ile buna havacılık sektörünün de eşlik etmesini, kurda bir dengelenme bandı yakalandığı takdirde ise Bankacılık sektöründe süregelen faiz indirimlerinin spred ve marjlara olumlu yansımasının fiyatlara da yansımasını bekleyerek yılı 2000 puan seviyelerinde kapanmasını bekleyebiliriz.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Kovid-19’un yeni varyantı Omicron’da ilişkin belirsizliklerin devam etmesi önceki gün kaydettiği düşüşten toplarlandı.

Çin’de fabrika aktivitesi Kasım ayında daraldı. Caixin/Markit imalat sektörü satın alma yöneticilei endeksi verisi eşik 50 seviyesinin hafif altında kalarak 49.9 oldu. İmalat PMI Ekim ayında 50.6 değerini almıştı. Önceki gün karşılanan resmi imalat PMI verisi ise 50.1 olmuştu.

Japonya’da imalat sektörü aktivitesi artan üretim ve siparişlerin etkisiyle Kasım ayında yaklaşık 4 yılın en hızlı büyümesini yaşadı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, yüksek enflasyon riskinin arttığını belirterek, “Bu noktada, ekonomi çok güçlü ve enflasyonist baskılar yüksek, bu nedenle kasım toplantısında açıkladığımız varlık alımlarının azaltılmasını belki birkaç ay önce tamamlamayı düşünmek uygun olur. Birkaç hafta içinde yapacağımız toplantıda bunu tartışacağımızı umuyorum.” dedi.

Biden yönetimi, omicron varyantı ile mücadele etmek amacıyla seyahat kurallarını sıkılaştırmayı planlıyor Bloomberg’e konuşan konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, ABD’ye hava yoluyla gelen tüm yolcular, aşı durumları ne olursa olsun, yola çıkışından sonra bir gün içinde teste tabi tutulacak.

BioNTech CEO’su Uğur Şahin, BioNTech ve Pfizer’ın COVID-19’a karşı geliştirmiş oldukları aşının yeni varyant Omicron’un herhangi bir ağır hastalık yapmasına karşı güçlü koruma sunmasının büyük olasılık olduğunu söyledi.

Oxford Üniversitesi, COVID-19 için geliştirilmiş aşıların yeni varyant Omicron’a karşı koruma sağlamadıklarına yönelik bir kanıt bulunmadığını bildirdi.

Japonya, 10 Afrika ülkesinden gelen yabancılara oturma izinleri olsa da ülkeye giriş izni vermeyecek

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede yayılan korona virüsün Omicron mutasyonuna karşı hükümetin Ocak ayı sonuna kadar 18 yaşın üzerindeki aşı olmaya uygun herkese hatırlatma dozu olarak bilinen 3. doz Covid-19 aşısı sağlanacağını açıkladı.

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, Fed üyelerinin yüzde 2 hedefinin üzerine çıkan enflasyondan mutlu olmadıklarını ve bu yüksek enflasyon seviyelerinin gelecek yıl da tekrarlanmasının bir başarı olmayacağını söyledi.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Yönetim Kurulu üyesi Seiji Adachi, Japon Yeni’nde son dönemde yaşanan değer kaybının denizaşırı piyasalardan elde edilen şirket karlarını artırarak ülke ekonomisine fayda sağladığını savundu.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu