Güncel

Küresel piyasalarda kırılganlık devam ediyor

 Emtia ve enerji fiyatlarındaki belirgin yukarı yönlü hareketler enflasyon endişelerinin sürmesine neden olurken, dün artıda kapatan ABD borsaları bu sabah vadelilerde %0,4 civarında satıcılı. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksinde de buna yakın oranda düşüş gözleniyor. Enflasyon endişeleri dışında, ABD’de borç tavanına yönelik belirsizliğin sürmesi ve Çin gayrimenkul sektöründeki sorunlar piyasalar için diğer olumsuz gelişmeler olarak izleniyor. Bu arada, zayıf risk iştahına karşın enflasyon beklentilerindeki artışla ABD on yıllık tahvil faizi %1,57’lere kadar yükselmiş durumda. Dolar’daki güçlenme eğilimi de sürüyor. Bu fiyatlamalarla birlikte TL ve Gelişmekte Olan Ülke para birimleri bu sabah baskı altında. Yurtdışı borsalarına yönelik zayıf risk algısı BIST100 üzerinde de etkisini gösterebilir ve endeks 1.400 seviyesini direnç yaparak gün içerisinde baskı altında kalabilir. Dün küresel borsalardaki olumlu görüntüye karşın BIST100 endeksi, demir – çelik, gıda perakendeciliği ve otomotiv hisselerindeki baskıyla birlikte günü düşüşle kapatmıştı. Havacılık ve petrokimyadaki pozitif görüntü ise endeksin eksi bölgede kapatmasına engel olamadı.

 

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.
 

 

     

MAKROEKONOMİ

   
TCMB, eylül ayı aylık fiyat gelişmeleri raporunu yayınladı. Enflasyonun eylül ayında enerji ve hizmet kaynaklı arttığı belirtilmekte. Rapora göre B ve C göstergelerinin arttığı, eğilimlerinde düşüş görüldüğü fakat yüksek seviyelerin korunduğu belirtilmekte.
 

  • Hizmet enflasyonunda aylık ve yıllık enflasyonun arttığı, açılma etkilerinin devam ettiği, okulların açılmasıyla bağlantılı sektörlerdeki fiyat artışları ve eğitim sektöründe sona eren KDV indiriminin de hizmet enflasyonunu etkilediği,
  • Temel mallarda enflasyonun yıllık bazda gerilediği belirtilirken, dayanıklı mallar grubunda aylık bazda fiyatların arttığı ama yüksek bazın etkisiyle yıllık artış hızının gerilediği,
  • Enerji fiyatlarının aylık ve yıllık bazda arttığı, uluslararası enerji fiyatlarındaki artışa dikkat çekilmekte. Yurt içinde şebeke suyu, katı yakıt fiyatlarındaki artışın enerji fiyatlarını artırdığı, LPG’deki ÖTV’nin sıfırlanmasıyla akaryakıt fiyatlarının daha sınırlı arttığı, eşel mobil sisteminin enerji fiyatlarındaki artışı sınırladığı vurgulanmakta.
  • Gıda ve alkolsüz içeçekler grubunda yıllık enflasyonun gerilediği, işlenmemiş gıda grubunda taze meyve ve sebze fiyatlarındaki düşüşe dikkat çekilirken, kuraklık kaynaklı bakliyat fiyatlarının artmaya devam ettiği ifade edilmekte.
  • Süregelen dış fiyat baskıları, arz kısıtları ve enerji fiyatlarının ÜFE’deki artışta faktör olmaya devam ettiği vurgulanmakta. ÜFE’nin TÜFE üzerindeki baskıların etkisini sürdürdüğü belirtilmekte.

 
Ağustos ayında AB aylık ÜFE beklentilerin altında %1,1 geldi, geçen sene ÜFE düşüş sergilemişti bunun yarattığı baz etkisiyle yıllık %13,4’e yükseldi. Dikkat çekici olarak enerji ve ham madde fiyatlarında aylık artış hızında yavaşlama görülmekte.
 
Dün küresel ölçekte nihai hizmet PMI verileri açıklandı. Avrupa tarafında artan Delta varyantı vakalarına ve arz kısıtlarına yönelik endişelerle hizmet PMI’larda da kısmi düşüşler görüldü ancak genişleme bölgesinde kalmayı sürdürdüler. Nihai hizmet PMI’ları eylül ayında Almanya’da 60,8’den 56,2’ye, Fransa’da 56,3’ten 56,2’ye, Euro Bölgesi’nde 59’dan 56,4’e gerilerken, İngiltere’de ise 55’ten 55,4’e yükseldi. ABD’de ise hizmet PMI da 55,1’den 54,9’a hafif düşüş sergiledi ve güçlü büyüme bölgesindeki seyrini sürdürdü. Görece zayıf talep koşulları ve devam eden Delta varyantı endişeleri arasında hizmet sektörü faaliyetlerindeki bu senenin en yavaş büyümesine işaret etti. ABD’de ayrıca ISM imalat dışı endeksi açıklandı. Eylülde 61,7’den 61,9’a yükseldi. Son zamanlarda gördüğümüz raporlara benzer şekilde firmalar emek arzı eksikliğine ve girdi maliyetlerindeki artışa vurgu yapmakta. Raporda ayrıca 18 sektörün 17’si genişleme bölgesinde.
 
ABD dış ticaret açığı ağustosta 73,3 milyar USD’ye yükseldi. Özellikle ithalat 278 milyar USD’ye çıktı. Bunda kimyasal ürünler ithalatı artışı ve tatil sezonu öncesi perakendecilerin stok amaçlı tüketim malı ithalatındaki artış sebep gösterilemekte. Dikkat çekici olarak Çin ile olan dış ticaret açığı %12 artarak 28,1 milyar USD’ye yükseldi. Geçen hafta ABD’li yetkililer Çin’in ticaret anlaşmasında belirlenen alım hedefinden uzak olduğunu bildirmişti. Trump dönemi kadar olmasa da normalleşme ile birlikte Çin’le olan ticaret savaşları tekrar gündemdeki yerini alabilir.
 
Bugünün en önemli verisi ABD ADP özel sektör istihdam verisi olacak. Geçen ay Delta varyant yayılımının kısmi etkisiyle ADP özel sektör istihdamı 374 bin kişi ve tarım dışı istihdam ise 235 bin kişi artarak beklentileri karşılayamamıştı. Federal ek yardımlar 6 Eylül itibarıyla sona erdi. Özellikle firmaların emek arzının yeterli olmadığı yönündeki bildirimleri raporlara yansımaktaydı. Bu açıdan beklenti ek yardımların sona ermesiyle ADP istihdam artış hızının artması yönünde ve beklenti eylülde özel sektör istihdamın 440 bin kişi gerçekleşeceği yönünde.
 
Ayrıca bugün Euro Bölgesi’nin iç talep görünümüne dair fikir veren perakende satışlar verisi takip edilecek.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Migros (MGROS, Nötr): Şirketin, 7 adet Migros, 3 adet Migros Jet, 5 adet Macrocenter ve 1 adet Toptan formatında toplam 16 satış mağazası Eylül ayı içerisinde hizmete açılmıştır.

Tav Havalimanları (TAVHL, Nötr): TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Almatı Havalimanı’nın Orta Asya’daki ilk operasyonları olduğunu, bölgedeki yeni yatırım fırsatlarını değerlendireceklerini belirterek, “Afrika ve Balkanlar’da da yeterlilik aldığımız ihaleler var.” dedi. Kaynak: AA

28 Temmuz 2021 Tarihli Tav Havalimanları Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ 

Havacılık: Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’ndeki (IATA) mevcut Yönetim Kurulu Üyeliği’nin yanı sıra 2022-23 için IATA Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. Nane, bu görevi, 19-21 Haziran 2022’de Şangay’da 78’nci IATA Genel Kurulu’nda devralacak.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Girişim Elektrik (GESAN): Şirket ile Adana ilinde bulunan Ceyhan OSB arasında Ceyhan OSB elektrik altyapısı tamamlanması Projesi kapsamı için Sözleşme Davet Yazısı dün itibari ile şirkete ulaşmıştır. Resmi süreci takiben sözleşme imzalanması beklenmektedir. Sözleşme tutarı vergiler hariç 6,01mn TL’dir.

Ayrıca, Şirket %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş., 05.10.2021 tarihinde Türkiye Elektrik İletim A.Ş. tarafından gerçekleştirilen ” 154kV Silahtar GIS TM Yapım İşi” kapsamı için ihaleye katılmış ve en avantajlı fiyatı vermiştir. İhalede teklif edilen toplam bedel 55,9mn TL’dir.

RTA Laboratuvarları (RTALB): Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından SARS-Cov-2 (2019-nCov) RT-q PCR tanı kitinin temini hususunda akdedilen Sağlık Market Tıbbi Malzeme Çerçeve Anlaşması Kapsamında dün (05.10.2021) firmaya 1.500.000 adet ürün siparişi verilmiştir.

Sinpaş GYO (SNGYO): Şirket 01 Ocak 2021 – 05 Ekim 2021 tarihleri arasında 412 adet konut ve 17 adet ticari ünite olmak üzere toplam 429 adet bağımsız bölümün satışını (ön satışlar dahil) gerçekleştirmiş olup, yapılan satışlara ilişkin toplam ciro ise (KDV Hariç) 740,1mn TL’dir. Yine aynı tarih aralığında 442 adet bağımsız bölümün fiilen teslimi gerçekleştirilmiştir.
         

FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %18 seviyesinde oluştu. TCMB dün 49 milyar TL’lik (%18’den, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 340 milyar TL oldu.


GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu