Güncel

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Varyant endişeleri ve Powell’ın tapering sürecine ilişkin şahin söylemlerinin etkisiyle satıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, Omicron varyantına ilişkin endişelere ek olarak Fed Başkanı Powell’ın tapering sürecine ilişkin söylemlerinin etkisiyle satıcılı seyir izledi. Varyant cephesinde Moderna’nın CEO’sunun, mevcut aşıların Omicron ile mücadelede çok daha az etkili olacağını yönündeki tahminine ek olarak, ilaç şirketlerinin yeni varyantlara özel yeni aşılar üretmesinin aylar alacağı konusundaki uyarısı realizasyonları tetiklemişti. Ancak varyant endişelerine karşın Fed Başkanı Powell’ın şahin söylemleri negatifliğin güçlenmesine neden oldu. Fed Başkanı Powell Senato Bankacılık Komitesi’nde yaptığı konuşmada, Fed’in ekonomik göstergelere ve yüksek enflasyon oranına bağlı olarak, büyük ölçekli tahvil alımlarının azaltılmasını daha hızlı tamamlamasının uygun olacağını söyledi. Powell açıklamasında, ayrıca tahvil alım azaltımı sürecini birkaç ay erken bitirmeyi değerlendirebileceklerini de vurguladı. Bu ayın başlarında tahvil alım azaltımına başlayan Fed, 2022’nin ortasında programın sonlanacağını açıklamıştı. Fakat Fed’in iki hafta içinde yapacağı bir sonraki toplantısında bu zaman çizelgesini tekrar gözden geçirmesi bekleniyor. Fed Başkanı Powell’ın şahin söylemlerinin etkisiyle %1,5226 seviyesini test eden ABD 10 yıllık tahvil faizleri, varyant endişeleri nedeniyle %1,4443 seviyesine geriledi. VIX endeksi ise 27 seviyesini aştı. Dow Jones endeksi %1,86 düşüşle 34.483,72 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %1,90 değer kaybıyla 4.567,00 seviyesinden kapandı. Nasdaq endeksi ise %1,55 düşüşle 15.537,70 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında ise, beklentinin altında kalan Çin Caixin imalat PMI verisine rağmen, Çin Başbakan Yardımcısı Liu’nun gelecek yılın makroekonomik performansına ilişkin söylemlerinin etkisiyle alıcılı seyir izliyor. Çin Caixin imalat PMI Kasım ayı verisi aylık bazda 0,7 puan düşüşle 49,9 seviyesinde gerçekleşti. Çin Başbakan Yardımcısı Liu ise Hamburg Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, ‘dual circulation model’ isimli yeni ekonomi modeli çerçevevesinde küçük ve yabancı şirketlere verilen gelişmiş destek ışığında 2022 yılında Çin ekonomisinin güçlü performans göstereceğinden emin olduğunu belirtti. ABD vadeliler cephesinde ise bu sabah pozitif seyir söz konusu. Bugün yurt dışında ise ABD’de ADP özel sektör istihdamı değişimi, inşaat giderleri ve ISM imalat PMI verilerine ek olarak, Fed tarafından açıklanacak olan Bej Kitap takip edilecek. ADP özel sektör istihdamı değişimi Kasım ayı verisinin 525K seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. İnşaat giderleri Ekim ayı verisinin de aylık bazda %0,4 artış göstermesi tahmin ediliyor. ISM imalat PMI verisinin de aylık bazda 0,3 puan artışla 61,1 seviyesine yükselmesi öngörülüyor. Alt endeksler tarafında ödenen fiyatlar verisinin de 0,1 puan artışla 85,8 seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Yeni siparişler ve istihdam altı endekslerine yönelik piyasa beklentisi bulunmuyor. Ancak, yeni siparişler Ekim ayı verisi aylık bazda 6,9 puan düşüşle 59,8 seviyesinde gerçekleşmişti. İstihdam endeksi de 1,8 puan artışla 52 seviyesine yükselmişti. Euro Bölgesi cephesinde de Markit hizmet PMI Kasım ayı verisinin revizyonu  takip edilecek. Hatırlanacağı üzere öncü veri aylık bazda 0,3 puan artışla 58,6 seviyesinde gerçekleşmişti. Verinin aynı seviyede teyit edilmesi bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edilecek. 27 Aralık haftasına ilişkin haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin 240K seviyesinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. 20 Kasım haftasına ilişkin devam eden başvuruların da 2 milyon seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Euro Bölgesi cephesinde de ÜFE ve işsizlik verileri takip edilecek. Ekim ayı ÜFE verisinin yıllık bazda %19 artış kaydetmesi öngörülüyor. İşsizlik verisine yönelik Ekim ayı beklentisi de %7,3 seviyesinde bulunuyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu