Güncel

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Omicron varyantının riskten kaçışı tetiklemesi nedeniyle %2’nün üzerinde düşüşler kaydetti

Haftanın son işlem gününde piyasalarda neler oldu? Geçtiğimiz Cuma günü ABD piyasaları, Güney Afrika’da tespit edilen yeni varyantın küresel piyasalarda riskten kaçışı tetiklemesi sonucunda satıcılı seyir izledi. Yeni varyantta, virüsün hücrelere bağlanan bileşeni olan spike proteininde oldukça bulaşıcı delta varyantından daha fazla mutasyon içeriyor. Bu nedenle de bilim adamları her ne kadar DSÖ tarafından daha fazla araştırma yapılması gerektiği belirtilse de, mutasyonun aşılara karşı olan direnci arttırmasından endişe ediyorlar. Geçtiğimiz Cuma günü DSÖ geçtiğimiz Cuma günü yaptığı toplantıda, yeni çıkan çok bulaşıcı varyanta “Omicron” ismini verdi. Söz konusu gelişmelerin akabinde İngiltere, 6 Afrika ülkesini salgınla mücadele kapsamında oluşturduğu seyahat listesinde kırmızı listeye aldı. Bu arada Hong Kong’da ortaya çıkan iki vakanın da tamamen aşılı olduğu açıklanırken, Belçika’da da yeni vakaya rastlandı. İsrail’de de bir turistte yeni varyantın tespit edilmesinin ardından sonra seyahat yasaklarını devreye aldı. Bu çerçevede, güvenli varlık talebinin artmasıyla ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,4731 seviyesine gerilerken, VIX endeksi de 28 seviyesini aşarak son iki ayın zirvesine yükseldi. Ayrıca petrol fiyatları da %10’un üzerinde kayıplarla 70 dolar varil seviyesinin altına geriledi. Dow Jones endeksi %2,53 düşüşle 34.899,34 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %2,27 değer kaybıyla 4.594,62 seviyesinden kapandı. Nasdaq endeksi ise %,2,23 düşüşle 15.491,70 seviyesinden günü tamamladı. Haftalık bazda da Nasdaq endeksi %3,5 düşüş kaydederken, S&P 500 ve Dow Jones endeksleri sırasıyla %2,2 ve %2 değer kaybetti. Sektörler cephesinde, kruvaziyer ve seyahat sektörü hisselerinde kayıplar %10’u aşarken, havayolları sektörü hisselerindeki düşüşler %10’a yaklaştı. Bankacılık sektörü hisselerinde de makroekonomik aktivitenin yavaşlayacağı yönündeki endişeler ve tahvil faizlerindeki geri çekilme nedeniyle %4’e varan değer kayıpları görüldü. Sanayi sektörü tarafında kayıplarda Caterpillar hisseleri %4 düşüşle başı çekerken, Chevron hissesi petrol fiyatlarındaki sert düşüş sebebiyle %3 değer kaybetti. Öte yandan, aşı üreticisi şirket hisseleri ve evde-kal temalı şirket hisseleri alımlara sahne oldu. İlaç sektörü cephesinde Moderna hissesi %20, Pfizer hisseleri de %6 yükseldi. Evde kal temalı şirket hisseleri cephesinde de Zoom Video ve Peloton hisselerinde yükselişler %5’i aştı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında da, Omicron varyantı endişeleri sonrası Cuma günü görülen sert satışların ardından toparlanma eğiliminin öne çıkmasına rağmen, salgına dair devam eden belirsizlikler nedeniyle baskılanmanın devam ettiğini gözlemliyoruz. ABD vadeliler cephesinde ise bu sabah pozitif seyir söz konusu. Bugün yurt dışında ABD’de bekleyen konut satışları ve Dallas Fed imalat endeksi verisi takip edilecek. Bekleyen konut satışları Ekim ayı verisinin aylık bazda %0,7 artış göstermesi bekleniyor. Dallas Fed imalat endeksi Kasım ayı verisinin de aylık bazda 2,4 puan artışla 17 seviyesine yükselmesi tahmin ediliyor. Euro Bölgesi cephesinde de tüketici güveni Kasım ayı verisinin revizyonu izlenecek. Hatırlanacağı üzere öncü veri aylık bazda 2 puan düşüşle -6,8 seviyesine gerilemişti. Asya cephesinde de Japonya’da perakende satışlar verisi takip edilecek. Veriye ilişkin piyasa beklentisi bulunmuyor. Ancak hatırlanacağı üzere veri Ekim ayında yıllık bazda %0,5 düşüş kaydetmişti.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de Chicago PMI ve Conference Board tüketici güveni verisi takip edilecek. Chicago PMI Kasım ayı verisinin aylık bazda 1,4 puan düşüşle 67 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Conference Board tüketici güveni Kasım ayı verisinin de aylık bazda 3,8 puan düşüşle 110 seviyesine düşüş göstermesi tahmin ediliyor. Euro Bölgesi cephesinde de TÜFE verisi izlenecek. Kasım ayı TÜFE verisinin manşey ve çekirdek bazda yıllık olarak sırasıyla %4,3 ve %2,3 seviyelerinde artış göstereceği tahmin ediliyor. Asya cephesinde de Japonya’da sanayi üretimi verisi takip edilecek. Sanayi üretimi Ekim ayı öncü verisinin yıllık bazda %4,4 düşüş kaydetmesi bekleniyor. Çin’de de resmi PMI verileri izlenecek. İmalat PMI Kasım ayı verisini aylık bazda 0,6 puan artışla 49,8 seviyesine yükselmesi öngörülüyor. Hizmet PMI verisinin de 0,9 puan düşüşle 51,5 seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu