Güncel

Dolar ve dolar

Beklenenden daha iyi gelen ABD perakende verilerinin ardından, FED’in potansiyel /geçici dediği enflasyon inatla yüksek kalmaya devam edince, bu durumun varlık satın alma programını azaltmayı hızlandırmaya teşvik edeceği yönündeki beklentiler ve FED başkanlarının da bu yönü ima eden açıklamaları(Bullard yaptığı açıklamada, enflasyonun düşmeye başlamaması durumunda merkez bankasının önümüzdeki birkaç toplantıya hazırlanmak için “daha şahin bir yöne gitmesi” gerektiğini söyledi.) ile Dolar, 114.97 yen ile Mart 2017’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. ABD’de ekonomisindeki güçlenmeye karşın Avrupa, COVID-19 vakalarındaki yenilenen artış nedeniyle büyüme endişeleri yaşarken, euro dolar karşısında 16 ayın en düşük seviyesine yakın geriledi ve 1,1320 dolardan işlem gördü. Lagarde, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, enflasyonu dizginlemek için para politikasını sıkılaştırmanın euro bölgesinin toparlanmasını engelleyebileceğini söylemişti, ardından ise Avusturya aşılanmamış insanlara karantina uygulayacağını açıklarken , Fransa, Hollanda ve Doğu Avrupa’daki birçok ülke de enfeksiyonları kontrol altına almak için mücadeleyi sertleştirmeye başlamışlardı. Son gelişmeler Lagarde’nın bugün yapacağı konuşmayı Euro için kritik öneme getirdi. Diğer takip edeceğimiz gündem ise İngiltere ve Euro Bölgesi’nde Ekim ayı tüketici enflasyon rakamları olacak. İngiltere de enflasyonun yükselişine devam etmesi ve aylık % 0,9, yıllık %4,0 artış kaydetmesi beklenirken, Euro Bölgesinde final verilerini göreceğiz, ilk verilere göre enflasyon aylık % 0,8, yıllık % 4,1 artış göstermişti. Yen de dahil olmak üzere altı rakibe karşı para birimini ölçen dolar endeksi, geçen yılın Temmuz ayından bu yana görülmeyen bir seviye olan 95.978 gecelik zirveden çok da uzak olmayan 95.871’de işlem görürken, ABD 10 yıllık gösterge tahvil getirileri, üç haftanın en yüksek seviyesi olan %1,646 seviyesine ulaştı. Daha önce de belirttiğimiz gibi Para piyasaları şu anda Haziran’da bir Fed faiz artışı ve ardından Kasım’da bir başka faiz artışı fiyatlıyor. Fed başkanı kim olacak belirsizliği de ABD Başkanı Joe Biden’ın , Fed başkanlığına aday göstereceği isme ilişkin kararının 4 gün içinde vereceğini söylemesi ile bu hafta kalkıyor. ABD benzin stoklarının geçen hafta beklenenden fazla düşmesinin ardından (benzin stoklarının 12 Kasım’da sona eren haftada 2,8 milyon varil düştü) petrol fiyatları düştü ve bu da Biden yönetimi üzerindeki, yükselen benzin fiyatlarını sınırlamak için acil durum rezervlerinden petrolü serbest bırakması yönündeki baskıyı artırabilir ki Biden’ın , bu hafta Stratejik Petrol Rezervi’nden (SPR) petrol salmayı düşündüğü belirtilirken , SPR petrolünün yalnızca geçici bir rahatlama sağlayacağı ve ihtiyaç duyulanın ABD kaya petrolü üreticilerinden veya Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nden (OPEC) artan arz olduğu düşünülüyor. Bu kadar olumsuzluk içinde gelişmekte olan, petrol ithalatçısı olan ülkeler için iyi haber olarak bu var.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Çarşamba günkü işlemlerde Japonya’nın ihracatının sekiz ayın en düşüğüne gerilemesiyle çoğunlukla satıcılı bir seyre yöneldi. Nikkei 225 Endeksi, sabah seansındaki yükselişinin ardından yüzde 0.5 geriledi. Topix Endeksi de düştü. Ülkede Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, ülkede ihracat Ekim ayında yüzde 9.4 yükseldi. Önceki ay ihracat yüzde 13 artmıştı.

Fed’e başkan olarak kimi seçeceği konusunda karar vermeye yakın olup olmadığının sorulduğu Başkan Biden, vereceği kararı 4 gün içinde açıklayacağı yanıtını verdi. Başkan Biden’in hali hazırda Fed başkanlığı görevini yürüten Jerome Powell ile Fed Yönetim Kurulu üyesi olan Lael Brainard arasında bir seçim yapması bekleniyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen diplomatların Wall Street Journal’a verdikleri bilgiye göre İran, gelişmiş nükleer santrifüjler için ekipman üretimine yeniden başladı.

Biden, “Yeniden Daha İyi İnşa Et” adını verdiği 1,75 trilyon dolar büyüklüğündeki harcama paketinin bir haftada Kongre’den geçmesini beklediğini söyledi.

Önde gelen kredi derecelendirme kuruluşlarının ekonomist ve analistleri ABD Başkanı Joe Biden’in 1,75 trilyon dolar büyüklüğündeki harcama paketinin enflasyonist bir baskı yaratmayacağına inanıyorlar.

ABD Başkanı Joe Biden, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile gerçekleştirdiği çevrimiçi görüşmenin “çok iyi” geçtiğini ve ABD’nin Tayvan’ın bağımsızlığı konusunda net bir duruş ortaya koyduğunu söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, yasal borçlanma tavanının artırılması konusunda karara varılamaması halinde 15 Aralık sonrasında Hazine’nin temerrüde düşebileceği konusunda Kongre üyelerini uyardı.

Japonya’nın ihracatı Ekim ayında büyüse de piyasa beklentilerini karşılayamadı. Ekim ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,4 arttı.  ABD’li ilaç üreticisi Pfizer, korona virüse (Covid-19) karşı geliştirdiği deneysel antiviral ilaç “Paxlovid’e” acil kullanım izni almak için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) başvurduğunu duyurdu.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, ABD’de enflasyonun hali hazırda yüksek olduğunu, ancak global ekonomi COVID salgınının etkisinden çıktıkça enflasyonun aşağı gelmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu