Sağlık

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun estetiği ağrı faktörü ameliyat sonrası burun içerisine yerleştirilen büyük tamponlardır. Günümüzde bu pedlerin yerine ince silikon levhalar kullanıldığı ve bazı durumlarda silikonsuz dikişler atıldığı için ameliyattan sonra genellikle belirgin bir ağrı olmaz.

Burnu daha güzel ve estetik hale getirmek amacıyla yapılan ameliyatlara rinoplasti veya burun estetiği denir. Burun estetiği ameliyatı olumlu sonuçlarla en sık yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Çok önemli bir estetik yapı olan burnun dış görünümünü düzeltmek için yapılan cerrahi müdahalelerde nefes alma ve koku alma gibi çok önemli fonksiyonların en iyi şekilde korunması gerekir.

Burun ameliyatınızın fonksiyonel ve estetik olması yani ameliyat sonrası rahat nefes alıp burnunuzdan hissedebilmeniz için burunda eğrilik (deviasyon), burun büyümesi (alt türbin hipertrofisi) veya sinüzit gibi fonksiyonel problemler büyük ölçüde giderilebilir. Aynı ameliyatta mümkündür. Çözüm çok önemli.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Rinoplastinin temel prensibi, tamamen burun içinden veya orta deriden yapılan kesilerden uygulanan aletler kullanılarak burun derisi ve burun mukozasının kemik ve kıkırdak yapısından ayrılmasıdır. Burun delikleri ve burnun kemik ve kıkırdak yapısı farklı teknikler ve teknolojiler kullanılarak incelenir. Şekillendirme sonrası cilt ve mukoza zarının yeniden konumlandırılmasıdır. Estetik cerrahide burun, özel durumlar dışında burnu kaplayan deriye doğrudan müdahale etmemelidir.

Kimlere Uygulanır?

Burun, yüz hatlarına uymayan büyük, içbükey veya kavisli de olsa rinoplasti ile güzelleştirilebilir. Yani burnu ile ilgili kozmetik ve sağlık sorunları olan herkese rinoplasti yapılabilir. Rinoplasti öncesi teknik bir kısıtlama olmamakla birlikte kişinin yüz gelişiminin tamamlanmasını beklemek son derece önemlidir. Yani burun estetiği öncesi 1718 yaşında olmanız önerilir. Rinoplasti talepleri için yaş sınırı yoktur.

Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Rinoplasti, burnun yapısal kusurlarını gidermek için yapılan ameliyat olarak tanımlanabilir. Burun estetiği eğri, uzun ve orantısız burun, düşük burun ucu ve farklı burun deliği boyutları gibi çeşitli nedenlerle yapılabildiği gibi travmatik deformitelerin estetik ve fonksiyonel tedavisi için de uygulanabilmektedir.

Bu sayede daha estetik bir burnu olan kişi, nefes alması daha rahat ve sağlıklı olur. Burun estetiği sağlıklı nefes almak için gereklidir. Burun estetiği fiyatları hem bayan hem erkek hastalar tarafından ilk sorular sorulardan biridir.

Burun Estetiği Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Yüz oranlarının merkezi olan burun aynı zamanda çok işlevli bir işleve sahiptir. Rinoplasti, burnun estetik açıdan olduğu kadar işlevlerini de sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için burnun temel anatomik yapısını korumak gibi önemli ve hassas bir noktaya sahiptir. Burun, kılcal damar sistemi çok yoğun bir organdır. Kılcal damarlar ve anatomik olarak hassas kıkırdak dokudan oluşan burnun yapısı, rinoplasti işlemi öncesinde dikkate alınması gereken bazı hassasiyetlere sahiptir.

Rinoplastiden önce, etkilenen kişi, ilgili muayenelere ve tıp uzmanının ayrıntılı değerlendirmesine dayanarak yeniden değerlendirmelidir. Kişinin şikâyetleri ve beklentileri, hekimin uzmanlığı ve detaylı yargısı ile birleştirilmelidir. Böylece etkin ve başarılı uygulama imkânı artar. Burun estetiği öncesi yapılan detaylı ve etkili değerlendirmelerin yanı sıra, operatörün akılda tutması gereken bir takım faktörler de belirlendi. Burun estetiği fiyatları ne kadarı ve estetik ameliyatında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

  • Şişmeyi azaltmak için uyurken başınızı kaldırın.
  • Burun temasından kaçının (evcil hayvanlara, yatak arkadaşlarına ve küçük çocuklara dikkat edin). İki hafta boyunca egzersizlerden ve şınavlardan kaçının.
  • Burundaki şişliği en aza indirmeye yardımcı olmak için düşük tuzlu bir diyet önerilir. Bu tip diyete ameliyattan bir gün önce başlanmalıdır. İlk iki hafta yumuşak yiyecekler yiyin.
  • Rinoplastiden sonra üç ay gözlük takmayın.
  • Ameliyattan sonra iyileşmeyi hızlandırmak için güneş kremi kullanın ve şapka takın.
  • Doktorunuza burnunuzu nasıl temizleyeceğinizi ve tıkanıklığı nasıl gidereceğinizi sorun.
  • Çok fazla ağrınız olmayacak, ancak yine de basit ağrı kesiciler kullanmanız gerekecek.
  • Uykunuz varsa biraz kestirin. Uyku iyileşmeyi destekler, bu yüzden istediğiniz zaman uyuyun.
  • Şişliğin haftalar, aylar, hatta bir veya iki yıl boyunca azalmaya devam edeceğini unutmayın. İlk başta gördüğünüz, iyileştikten sonra nasıl iyileşeceğiniz değil

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği fiyatları sabit değildir. Kişiye göre farklı fiyatlar verilebiliyor. Ayrıca hastaneye göre fiyat politikalarında farklılıklar olabilir. Bu sebeple bir doktordan randevu almanız daha sağlıklı olacaktır.

https://www.mehmetemredinc.com/burun-estetigi/ bilgi için hemen tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu